Ygs sınavı ile hangi bölümlere girilebilir?

Artık yeni bir sınav sistemimiz var biliyorsunuz. ( Ygs - Lys ) Ygs hakkında yazacaklarımın en uzunu bu olacak sanırım, önce ki yazılarımda Ygs 1 ve Ygs 2 ile Tercih edilebilecek bölümler ve Ygs 3 ve Ygs 4 İle tercih edilebilecek bölümler hakkında paylaşımlar yapmıştım ve bir önceki paylaşımda Ygs 5 ve Ygs 6 İle tercih edilebilecek bölümler konusunda bir yazımın olacağını söylemiştim. Ygs soruları ile ilgili şu yazı da ilginizi çekecektir.

 Ygs 5 ve YGs 6 eşit ağırlıklı puan türlerdir. Ancak Ygs 5 puanında Türkçenin etkisi Matematik testine göre fazla iken, Ygs 6 puan türünde ise Matematik testinin etkisi, Türkçe testine göre fazladır. Yüzdelik olarak bakacak olursak; Eski sistemde (Öss) puanlar hesaplanırken Türkçenin katkısı %34 den YGs-5'te %37'ye çıkarılmış, Ygs 6'da ise %33'e kadar indirilmiştir. Fen bilimlerinin katkısı %11 den, Ygs 5'te %10'a indirilmiştir. Ygs &'da %20'ye çıkarılmıştır. Matematiğin katkısı %41 deb Ygs5'te %33'e Ygs 6'da ise %37'ye indirilmiştir. Sosyal Bilimlerin katkısı %14'den Ygs5'te %20'ye çıkarılırken, Ygs 6'da ise %10'a indirilmiştir. 

 Ygs 5 İle tercih edilebilecek bölümler ( Önlisans Programları ) Ağırlama Hizmetleri Avcılık ve Yaban Hayatı Bahçe Tarımı Basım ve Yayın Teknolojileri Çevre Temizliği ve Denetimi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Deniz ve Liman İşletmeciliği Emlak ve Emlak Yönetimi Eser Koruma Grafik Tasarımı Hava Lojistiği Havacılıkta Yer Hizmetleri Yönet. İkram Hizmetleri İnsan Kaynakları Yönetimi Kooperatifçilik Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Kümes Hayvanları Yetiştiriciliği Mimari Restarasyon Moda Tasarımı Otobüs Kaptanlığı Özel Güvenlik ve Koruma Peyzaj ve Çevre Tasarımı Peyzaj ve Süs Bitkileri Posta Hizmetleri Sahne ve Dekor Tasarımı Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Sosyal Güvenlik Spor Yönetimi Tapu Kadastro Turizm ve Seyahat Hizmetleri Ulaştırma ve Trafik Hizmetleri Uluslar Arası Taşımacılık ve Lojistik Ygs 6 İle tercih edilebilecek bölümler ( Önlisans Programları ) Arıcılık Atçılık ve Atrenörlüğü Bağcılık Bankacılık ve Sigortacılık Bilgi Yönetimi Çay Eksperliği Dış Ticaret Doğal Yapı Taşları ve Teknolojisi Endüstriyel Bitki Yetiştiriciliği Et ve Ürünleri Teknolojisi Fındık Eksperliği İpek Böcekçiliği İşletme ve Yönetimi Lojistik Lojistik Yönetimi Maliye Mantarcılık Menkul Kıymetler ve Sermaye Piy. Meyve ve Sebze İşletmeciliği Muhasebe ve Vergi Organik Tarım Ormancılık ve Orman ürünleri Pazarlama Perakende Satış ve Mağaza Yönet. Raylı Sistemler İşlt. Seracılık Sebze Üretimi Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Su Ürünleri Subtropik İklim Bitkileri Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Süt Ürünleri Tarımsal İşletmecilik Tarımsal Ürn. Muh. ve Dep. Tek. Tarla Bitkileri Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tıbbi Tanıtım ve Pazarlama Tohumculuk Tütün Tarımı ve İşleme Teknolojisi Turizm ve Konaklama İşletmeçiliği Üretimde Kalite Kontrol Yağ Endüstrisi Yat İşletme ve Yönetmi Zeytincilik ve Zeytin İşleme Tek.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !